[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
Introducerea matcilor - Forum Apicol | Apicultura de la pasiune la profesie.

Introducerea matcilor

Sectiunea aceasta se adreseaza apicultorilor incepatori. Orice intrebari si nelamuriri pot fi postate aici.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Pierre
Mesaje: 15
Membru din: 16 Feb 2015, 09:12
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Introducerea matcilor

Mesajde Pierre » 27 Mai 2015, 06:11

Buna ziua,

Va multumesc pt articolele postate pe acest forum si mai ales cele care privesc introducere unei matci in familiile noi. Am citit pe site-ul apiexpert la modalitati de introducere a matcii noi intr-o familie de albine si am o nelamurire. Am inteles ca este cel mai bine formarea unui roi pe 2 rame de puiet (nu foarte puternic) ianinte cu 24 de ore de intriducere a matcii.
Intrebarea mea ar fi daca lasam orfan 24 de ore noul roi format nu exista riscul sa traga botci? Chiar daca punem cusca cu matca dupa 24 de ore acesta va avea si botci construite nu?
V-am pus aceasta intrebare deoarece eu am planificat ca inainte de intruducerea matcilor in roi sa ii las orfani 8 zile pt a ma asigura ca nu mai este puiet necapacit si sa rup toate botcile formate urmand ca dupa 24 de ore sa introduc matca.
Care este cea mai buna modalitate? Ati obtinut rezultate bune in momntul in care ati introdus matca dupa 24 de ore?

Va multumesc anticipat pt raspunsurile voastre.

cristi
Mesaje: 94
Membru din: 21 Feb 2015, 21:41
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Introducerea matcilor

Mesajde cristi » 14 Iun 2015, 07:06

Pe 6 iunie am primit matcile de la apiexpert.am format nuclee de 1rama puiet capacit (avea si ceva larvar) si Inca 1-2 rame de albina tanara.am stropit albinele cu sirop reteta apiexpert si la vreo 4-5 ore (se facuse deja noapte) am bagat matcile fara sa rup sigiliu.a 2-a zi am stropit iar albinele , le-am bagat 1 l sirop am rupt sigiliile.am mai facut 4 roi din albina batrana care nu avea matca de ceva timp.am scuturat albina in cutii fara rame si le-am lasat inchise sa crape de foame 24 ore dupa care le-am stropit cu sirop,le-am bagat rame cu miere, 1l sirop) si matcile in custi cu sigiliile rupte.
Din 12 buchfast (7 apiexpert ) bagate in nuclee cu puiet si albina tanara au fost acceptate 11.
Din 4 Matci carpatine (apiexpert) acceptate au fost 4.
Matcile carpatine le-am bagat pe toate in o cutie cu 4 urdinisuri pe care am asezat-o pe alta cutie veche si goala.in cutia veche am gasit un roi care sigur nu era din stupina mea.Deci am avut ceva noroc!


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Înapoi la “Coltul incepatorului”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

cron