[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum - Pagina 4 - Forum Apicol | Apicultura de la pasiune la profesie.

Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum

Sectiunea aceasta se adreseaza apicultorilor incepatori. Orice intrebari si nelamuriri pot fi postate aici.
cristi
Mesaje: 94
Membru din: 21 Feb 2015, 21:41
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum

Mesajde cristi » 26 Ian 2016, 21:17

Normal roiul care trebuie sa-l dai anul acesta ar trebuii sa-l dai cuiva de pe acest forum fiindca de pe acest forum l-ai luat nu matusii Tamara.
Aceasta este parerea mea si nu are legatura cu administratorii forumului.

Ovidiu Nicolae
ApiExpert
Mesaje: 117
Membru din: 04 Ian 2015, 09:11
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum

Mesajde Ovidiu Nicolae » 27 Ian 2016, 07:51

Asa este, una dintre conditii (de fapt singura) a fost ca in anul urmator cel care primeste un roi sa ofere la randul lui unul unui coleg de forum incepator.

dangabrielus
Mesaje: 1
Membru din: 30 Ian 2016, 20:17
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum

Mesajde dangabrielus » 01 Feb 2016, 13:11

Buna ziua! Numele meu este Dan, sunt din Buzau, pentru moment nu detin nicio familie de albine dar doresc sa imi cumpar doua familii in primavara, deja am vorbit cu un apicultor din zona, iar in aprilie o sa imi dea 2 familii de albine. De ce albine? Sunt satul de stat in casa, in fata calculatorului, vreau sa ies in natura, sa o redescopar si sa o arat celor doi copii ai mei iar albinele vor fi, sper eu, cele care ma vor scoate si ne vor scoate din casa, imi vor reaminti de copilaria petrecuta la bunici. Stupii vor fi amplasati la socrii mei in curte. Am inceput de ceva timp sa citesc forumuri de profil, sa caut carti in librarii si sa le studiez iar pe zi ce trece mi se pare din ce in ce mai fascinant sa te ocupi de albine. Un alt motiv pentru care imi doresc aceste familii de albine este si acela de a avea mierea mea sa o dau celor mici, pana acum doar am cumparat si nu stiu cat de naturala este iar noi consumam in casa in jur de 20 kg de miere pe an. Pentru inceput, pana voi mai deslusi din tainele albinelor acestea vor sta in gradina si cu timpul poate vom pleca si in pastoratie. Va multumesc si felicitari pentru initiativa! Doamne ajuta!

florin trintoru
Mesaje: 13
Membru din: 17 Ian 2016, 08:27
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum

Mesajde florin trintoru » 01 Feb 2016, 13:20

Ma numesc Alex am 8 ani și îngrijesc stupii de la 6 ani eu cu tati avem 6 stupi și vreau săi înmulțesc de acea m-am înscris pe acest site sper să câștig cele 5 roiuri,am luat costum apicol ca m-au zăpăcit cu mușcăturile,am luat afumător nou și sunt pregătit pentru primăvară și aș vrea să am din roii dumneavoastră deoarece am asistat la discursul dumneavoastră despre creșterea mătcilor de la târgul din craiova, și am înțeles ca aveți mătci de calitate. O zi bună.

Augustin78
Mesaje: 24
Membru din: 10 Ian 2015, 12:16
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum

Mesajde Augustin78 » 07 Feb 2016, 21:41

Succes tuturor Prieteni apicultori!

dant
Mesaje: 8
Membru din: 07 Dec 2015, 05:26
Localitate: București
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum

Mesajde dant » 13 Feb 2016, 22:48

Salut toți prietenii apicultori de orice nivel ,de pe acest forum. Mă numesc Daniel Tudor , 44 de ani ,practic această nobilă îndeletnicire din primăvara anului 2014 .Am început cu 10 roiuri , dar printr-o conjunctură , cu regine 2013 .ln prezent, cu toate că nu am prea mult timp la dispoziție să mă ocup de albine așa cum aș vrea eu, fac tot posibilul să le acord minimul necesar pentru o dezvoltare armonioasă așa cum scrie la carte .Adevărul este că nu-mi mai pot imagina viață fără albine , fără să le îngrijesc cât pot eu de bine și fără să văd zborul lor fantastic în preajma stupilor.Nu mai este mult timp timp și mă voi putea ocupa exclusiv de apicultură .Până atunci, cu toate că am un număr redus de stupi , mă pun la punct cu o logistică modernă și de calitate, să mă ajute la rapiditatea executării lucrărilor specifice din anumitele perioade ale anului .Sunt un perfecționist ,și vreau să practic o apicultură modernă ,cochetam mai de mult cu această pasiune dar din cauza timpului indisponibil abia în 2014 am luat taurul de coarne .Realitatea este că apicultura a evoluat senzațional ,și multe inovații în legătură cu această profesie ne ajută foarte mult dacă e să facem comparație cu anii din trecut .l- mi permit să-i sfătuiesc în special pe cei care sunt la început de drum ca și mine ,să fie conectați la noutățile din domeniu și în limita posibilităților fiecăruia ,să știe că fără investiții nu ai un randament maxim. M-am înscris în acest concurs, atrăgându-mi atenția echipa Apiexpert prin modul lor de lucru ,prin profesionalismul până la urmă de care dau dovadă ,și de la asemenea oameni aș vrea să învăț ,și totodată să beneficiez de un material biologic de calitate . Urez la toți colegii apicultori un an cât mai bogat .

Ligia Calin
Mesaje: 1
Membru din: 13 Feb 2016, 13:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum

Mesajde Ligia Calin » 14 Feb 2016, 16:12

Buna ziua, ma numesc Ligia Calin si vreau din tot sufletul sa-mi formez o stupina.De mult timp ma atrage ideea de a avea albine si acum pare momentul potrivit.Citesc mult si urmaresc toate filmuletele de pe YouTube.O sa va bat la cap si pe dvs cei care urmariti ApiEpert si pe echipa ApiExpert pt a-mi indeplini visul.Bineinteles ii voi intrebam si pe expertii de la noi.De abia astept sa aud zumzet de albinute la mine in curte. Va multumesc anticipat.

alindab
Mesaje: 3
Membru din: 21 Feb 2016, 18:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum

Mesajde alindab » 25 Feb 2016, 14:44

Salutare,
Ma numesc Alin, sunt din Dabuleni Dolj si vcreau sa-mi formez o stupina de foarte mult timp. Ma gandeam de mult timp sa ma ocup de apicultura, dar imi era frica. In vara lui 2015 un prieten si vecin ma tot auzise ca vreau si eu stupi si dupa salcam mi-a zis sa-mi cumpar si eu 1-3 cuti pentru a-mi face si mie trei roiuri. La floarea soarelui. Pana in toamna daca a fost seceta i-am adus acasa si le-am hranit, iar de la 4-5 rame am ajuns la 10-14 rame / stup. Eu zic ca s-au dezvoltat foarte bine cu ingrijirea acordata de mine si cu ajutorul prietenului care are o experienta foarte mare in apicultura si nu este zi in care sa nu le vizitez. Doresc sa ma extind si vreau sa fac acest lucru cu material genetic selectionat pentru ca am participat la un seminar in Craiova unde domnul Radu a prezentat avantajele folosirii matcilor selectionate (Insamantarea artificiala a matcilor). Am cumparat inca 10 cutii , deci nu va fi o problema daca primesc cele 5 roiuri. Sunt hotarat sa ma extind cu sau fara ajutorul dumneavoastra.M-am înscris în acest concurs, atrăgându-mi atenția echipa Apiexpert prin modul lor de lucru ,prin profesionalismul până la urmă de care dau dovadă ,și de la asemenea oameni aș vrea să învăț ,și totodată să beneficiez de un material biologic de calitate . Urez la toți colegii apicultori un an cât mai bogat .
Va multumsc.

dant
Mesaje: 8
Membru din: 07 Dec 2015, 05:26
Localitate: București
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum

Mesajde dant » 26 Feb 2016, 15:51

E foarte bine că vrei să te extinzi "alinDab" . Numai că la ultima frază ,nemenționând că e un citat de mai sus ,asta se cheamă plagiat !Și nu numai la ultima frază . Nu te poți exprima cu cuvintele tale? Nu mai încerca să impresionezi în acest mod .

racu_d
Mesaje: 1
Membru din: 25 Feb 2016, 06:49
Localitate: Botosani
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sa ajutam apicultorii aflati la inceput de drum

Mesajde racu_d » 29 Feb 2016, 10:10

Buna ziua.
Numele meu este Dumitru, am 59 de ani, casatorit.
In 2014 am devenit somer. Desi am depus cv-uri si pentru posturi cu o calificare inferioara pregatirii mele, varsta m-a exclus din start , nici macar nu am fost chemat pentru un interviu.
Si cum nu pot sa trandavesc , nu mi-a ramas decat sa ma retrag in satul natal , sa ma ocup de gradinarit , sa cresc pasari.
Faptul ca in zona sunt salcami , padurea este aproape, terenurile agricole cultivate cu rapita si floarea soarelui sunt aproape de sat, am o mica livada , o expunere buna a terenului, mi-am zis ca ar fi nimerit sa cresc si albine.
Am comandat carti si am accesat internetul pentru a citi cat mai multe pareri .
Dar cum resursele financiare nu-mi dau tarcoale , am demontat niste rafturi din scandura de brad , am apelat la un prieten tamplar sa-mi faca stupi verticali - or sa fie 4-5 bucati .
Poate norocul imi va surade de aceasta data .


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Înapoi la “Coltul incepatorului”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

cron