[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
Puiet văros - Forum Apicol | Apicultura de la pasiune la profesie.

Puiet văros

Totul despre boli si paraziti, tratamente si administrare, metode de prevenire etc.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar utilizator
Rock_N_Rolla
Mesaje: 30
Membru din: 29 Mar 2016, 08:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Puiet văros

Mesajde Rock_N_Rolla » 13 Iul 2016, 12:45

Salutare dragi colegi. Am doi roi care cred că suferă de puiet văros. Dacă este așa vă rog să îmi confirmați după ce se vede în poze și să mă ajutați cu o soluție corectă despre cum să remediez problema(alta decât cea de a sacrifica matca-acest lucru nu pot să îl fac)
Fişiere ataşate
rsz_puv1.jpg
rsz_puv1.jpg (120.34 KiB) Vizualizat de 7862 ori
"...poor is the man whose pleasures depend on the permission of another..."

Avatar utilizator
irinel venczel
Mesaje: 76
Membru din: 11 Ian 2015, 11:08
Localitate: constanta
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Puiet văros

Mesajde irinel venczel » 18 Iul 2016, 14:53

Salut si scuzele de rigoare pt. intarzierea la raspuns ( doar suntem in plin sezon ). Fotografia nu este foarte elocventa, larvele nu sunt pietrificate si nu trebuie pus diagnosticul atat de repede. La puiet varos ( ascosferoza ), larva moarta are culoare alb-galbui dupa care isi micsoreaza volumul si se pietrifica - putand fi scoasa cu usurinta de albine din celula - astfel ca vei gasi pe fundul stupului si pe urdinis mici formatiuni pietrificate de culoare alba. Din fotografie nu reiese ca larvele ar fi moarte ci mai degraba ca nu au fost inca capacite. Daca albinele scot larvele din celule si nu sunt pietrificate, nu poti vorbi de puiet varos - ci doar de puiet racit. Dupa cum vad eu aceasta poza ( se poate sa ma insel pt. ca nu vad toata rama si nu cunosc ce se intampla in restul stupului ) cred ca este vorba de o rama care a fost blocata partial cu miere, iar pana albina a deblocat acele celule, matca a ouat intrerupt, cu o diferenta de 1,2,3 zile fata de restul celulelor - de aici si necapacirea acelor larve. La puiet varos nu ai o celula aici si una mai incolo cu probleme, vei avea cativa cm patrati cu asemenea problema. Totusi iti recomand sa studiezi un pic bolile micotice ale albinelor ( ascosferoza si aspergiloza ), pt. ca vei vedea diferentele dintre ele si daca este cazul sa te ingrijorezi sau nu .

Avatar utilizator
Rock_N_Rolla
Mesaje: 30
Membru din: 29 Mar 2016, 08:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Puiet văros

Mesajde Rock_N_Rolla » 19 Iul 2016, 11:12

Aveți dreptate
După postare am pus mâna pe ceva cărți și am mai căutat despre subiect. Nu a fost vorba de puiet văros. Greșeala pe care am făcut-o a fost să dau roiului două râme de puiet căpăcit de la familii puternice fără să realiz că roiul nu avea suficientă albină să le acopere. Au urmat niște nopți reci și de aici tot necazul. Acum le merge bine.
Mulțumesc pentru răspuns.
"...poor is the man whose pleasures depend on the permission of another..."


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Înapoi la “Boli si paraziti”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

cron