Tratamente

Totul despre boli si paraziti, tratamente si administrare, metode de prevenire etc.
cristi

Re: Tratamente

Mesajde cristi » 02 Mar 2016, 06:04

taktic eu am dat toamna.dar cred ca merg si primavara dar sa fie 20-25 grade.

NELU-VS.

Mesajde NELU-VS. » 02 Mar 2016, 14:46

Va salut.Tratamente cu MAVRIC a facut cineva?Ce cantitate de mavric a folosit?Multumesc anticipat.Sanatate.

Calin

Mesajde Calin » 02 Mar 2016, 17:01

Radu Guțescu scrie:Salut,
Este necesar ca temperatura minima sa fie de 12 grade Celsius pentru bete, altfel, ca si in cazul acidului formic, nu se produce evaporarea amitrazului.

Am inteles. Multumesc !

cristi

Mesajde cristi » 02 Mar 2016, 21:02

Calin scrie:
Radu Guțescu scrie:Salut,
Este necesar ca temperatura minima sa fie de 12 grade Celsius pentru bete, altfel, ca si in cazul acidului formic, nu se produce evaporarea amitrazului.

Am inteles. Multumesc !

Ideal ziua 25 grade noaptea minim 12 grade. Am facut completarea pt o mai buna informare nu ca sa va contrazic. Inca nu-mi permit!

Radu Guțescu
ApiExpert

Mesajde Radu Guțescu » 02 Mar 2016, 21:05

Corect, aceasta este situatia ideala. Foarte buna observatia. Multumesc. :)
“Exista ceva la albine care intotdeauna l-a captivat pe om. Extraordinarul lor simt al ordinii si al preciziei, abilitatea lor de a se adapta la orice sau oriunde, versatilitatea incredibila, acestea si multe alte caracteristici reprezinta o inepuizabila sursa de interes si incantare atat pentru apicultorul profesionist cu cei 2000 de stupi ai sai, dar si pentru cel amator cu cei cativa stupi ai sai din coltul gradinii“. - Karl Kehrle (Fratele Adam)

Calin

Mesajde Calin » 03 Mar 2016, 01:46

Betele impregnate fiind introduse in cuib, de ce mai conteaza temperatura exterioara ?

cristi

Mesajde cristi » 03 Mar 2016, 06:04

Radu Guțescu scrie:Corect, aceasta este situatia ideala. Foarte buna observatia. Multumesc. :)

Care din observatii este corecta? Cea cu tratamentul sau cea cu contrazicerea? :lol:

Radu Guțescu
ApiExpert

Mesajde Radu Guțescu » 03 Mar 2016, 06:14

Calin scrie:Betele impregnate fiind introduse in cuib, de ce mai conteaza temperatura exterioara ?

Sub 12 grade albina se strânge in ghem iar introducerea baghetei in mijlocul sau ar fi un factor de stres important. Apoi, chiar trecând peste asta, ghemul este compact si albina "da din aripi" pentru a regla temperatura. Asta inseamna ca eficienta tratamentului ar fi foarte mica pentru ca vaporii de amitraz nu vor putea pătrunde în toată masa de albine, ci vor fi scosi in afara acesteia.
“Exista ceva la albine care intotdeauna l-a captivat pe om. Extraordinarul lor simt al ordinii si al preciziei, abilitatea lor de a se adapta la orice sau oriunde, versatilitatea incredibila, acestea si multe alte caracteristici reprezinta o inepuizabila sursa de interes si incantare atat pentru apicultorul profesionist cu cei 2000 de stupi ai sai, dar si pentru cel amator cu cei cativa stupi ai sai din coltul gradinii“. - Karl Kehrle (Fratele Adam)

Radu Guțescu
ApiExpert

Mesajde Radu Guțescu » 03 Mar 2016, 06:16

cristi scrie:
Radu Guțescu scrie:Corect, aceasta este situatia ideala. Foarte buna observatia. Multumesc. :)

Care din observatii este corecta? Cea cu tratamentul sau cea cu contrazicerea? :lol:

:lol: evident cea cu tratamentul. Opiniile diferite imi plac, argumentarea lor aduce progresul ;)

Calin

Mesajde Calin » 03 Mar 2016, 11:12

Radu Guțescu scrie:
Calin scrie:Betele impregnate fiind introduse in cuib, de ce mai conteaza temperatura exterioara ?

Sub 12 grade albina se strânge in ghem iar introducerea baghetei in mijlocul sau ar fi un factor de stres important. Apoi, chiar trecând peste asta, ghemul este compact si albina "da din aripi" pentru a regla temperatura. Asta inseamna ca eficienta tratamentului ar fi foarte mica pentru ca vaporii de amitraz nu vor putea pătrunde în toată masa de albine, ci vor fi scosi in afara acesteia.

Ahaa, acum inteleg :)
Multumesc!

Înapoi la “Boli si paraziti”