Avantaje - dezavantaje matci/rase albine!

Discutii despre diversele rase de albine din lume: avantaje si dezavantaje, care sunt mai potrivite pentru un anumit scop, experiente avute cu diverse rase sau hibrizi.
vecinul

Avantaje - dezavantaje matci/rase albine!

Mesajde vecinul » 22 Ian 2015, 18:20

Buna ziua!
Sunt apicultor inceptor, practic apicultura de 3 ani si as dori sa stiu care sunt avantajele sau dezavantajele diferitelor specii sau rase de albine si cum diferitele specii de matci pot influenta activitatea unei familii de albine.
Va multumesc!

Ovidiu Nicolae
ApiExpert

Re: Avantaje - dezavantaje matci/rase albine!

Mesajde Ovidiu Nicolae » 22 Ian 2015, 19:18

Buna ziua si bine ati venit!

Aceasta ar fi una din intrebarile la care nu se poate da un raspuns direct. In primul rand avantajele si dezavantajele unei rase sunt notiuni relative care tin in mare masura de ceea ce doreste apicultorul sa faca si de modul sau de lucru. Anumite caracteristici ale unei albine dintr-o rasa pot fi considerate drept avantaje de catre un apicultor sau dezavantaje de catre un altul.

Ca un exemplu, o matca din rasa Carnica intrerupe ponta in lipsa unui cules macar de intretinere, dar in special cand ii lipseste polenul. Acest comportament este considerat util din punct de vedere economic de catre unii, dar altii o pot vedea ca fiind o matca mai putin prolifica. Situatia aceasta se poate evita prin hraniri cu proteina si sirop. Continuand exemplul, la o matca Italiana se manifesta o neadaptare a ariei de puiet la disponibilitatea nectarului si a polenului. Ea va continua sa creasca mult puiet indiferent de intensitatea culesului. Puteti observa usor ca este un comportament diferit de cel al Carnicai. Dar nu putem spune ca unul este bun, iar celalalt nu. Cum am spus si mai sus, fiecare trebuie sa decida ce fel de albina i se potriveste pt ceea ce doreste sa obtina. Nu exista cea mai buna rasa, ci cea mai potrivita pentru un anumit scop.

Noi am scris pe blog o serie de articole detaliate despre fiecare rasa in parte si ce experienta am avut lucrand cu fiecare. Va recomand sa le cititi si pe acelea, cred ca va vor fi de ajutor in luarea unei decizii. Le puteti accesa aici:

iliefree

Mesajde iliefree » 01 Feb 2015, 12:38

Am comandat de la dvs doua matci buckfast si abia astept sa le primesc in prima saptamana din luna iunie! Va multumesc pentru pentru descrierile de mai sus, mi-a fost mai usor sa ma hotarasc ce matca se potriveste pentru zona mea!

Ovidiu Nicolae
ApiExpert

Mesajde Ovidiu Nicolae » 01 Feb 2015, 12:41

Cu multa placere, va multumim si noi pentru comanda si va asigur ca aveti parte de tot suportul nostru.

Înapoi la “Rase de albine”