Ce tip de stup este mai practic?

Ce tip de stupi utilizam si de ce, echipamente si unelte care ne usureaza munca etc.
bogdan

Re: Ce tip de stup este mai practic?

Mesajde bogdan » 21 Feb 2015, 11:10

Am un priten care foloseste astfel de stupi. Singura problemă e că albina are tendinta de a clădi fagure in spatiul mai mare dintre speteaza de jos si partea dinspre urdinis.

miron80

Mesajde miron80 » 21 Feb 2015, 14:42

Nu au fost construite corect,oricum e o chestiune care tine doar de marketing_ul fabricantilor de cuti.prarere personala dealtfel.

irinel venczel

Mesajde irinel venczel » 21 Feb 2015, 15:51

bogdan scrie:Am un priten care foloseste astfel de stupi. Singura problemă e că albina are tendinta de a clădi fagure in spatiul mai mare dintre speteaza de jos si partea dinspre urdinis.

Asa este, nu numai ca are tendinta - chiar cladeste sub ramele din mijlocul lazii, in partea din fata a ramelor, aproximativ 1-1,5 cm ceara. Am cateva, cred ca vreo 15, sunt foarte bune pe vatra in culesuri ( din cauza spatiului si/sau volumului mare de aer ), dar cand plec in pastoral sunt nevoit sa le inlocuiesc cu cele " antivarooa ", din cauza ca nu ofera ventilatie pe timpul transportului. Sunt bune dealtfel si iarna ( in cazul in care apare ceva condens - o ia la vale). Daca vrea cineva foto, cu mare drag. :P
Daca ar fi sa imi exprim parerea de cele antivarooa - nu imi plac - datorita faptului ca strange foarte multa culegatoare sub plasa. Adica in loc sa plece la cules, albina culegatoare simte feromonul matcilor prin suprafetele mari de plasa si sta si se agita pe sub fundul stupilor...

gheorghe cristian

Mesajde gheorghe cristian » 21 Feb 2015, 17:31

Bănuiam ca vor construi in spatiul liber de jos iar pentru ventilatie ca la toti stupi mei un pătrat de 15/15 tăiat pe fund cu un sabar am rezolvat problema este foarte practic si bun in timpul transportului ceva gen dan puisoru.

gheorghe cristian

Mesajde gheorghe cristian » 21 Feb 2015, 17:31

Bănuiam ca vor construi in spatiul liber de jos iar pentru ventilatie ca la toti stupi mei un pătrat de 15/15 tăiat pe fund cu un sabar am rezolvat problema este foarte practic si bun in timpul transportului ceva gen dan puisoru.

gheorghe cristian

Mesajde gheorghe cristian » 21 Feb 2015, 17:34

Stupi îi construiesc singur cu aceleasi scule si materiale ca dan mărgărit,circular pânze dado tot ce se vede in filmuletele lui .

irinel venczel

Mesajde irinel venczel » 21 Feb 2015, 17:44

Sincer si eu folosesc Tego, la fundurile nucleelor si la capace, lame DADO de unde ati luat ?

gheorghe cristian

Mesajde gheorghe cristian » 21 Feb 2015, 18:03

Comanda din america pe ebay au venit mai repede decat lucruri comandate in aceiasi zi din românia

irinel venczel

Mesajde irinel venczel » 22 Feb 2015, 19:19

gheorghe cristian scrie:Comanda din america pe ebay au venit mai repede decat lucruri comandate in aceiasi zi din românia

Un link se poate ?

gheorghe cristian

Mesajde gheorghe cristian » 22 Feb 2015, 19:35

Nu il mai mai am dar o sa caut si iti dau aderesa

Înapoi la “Tipuri de stupi si echipamente folosite”