[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
Dimensiunea STAS a stupilor - Forum Apicol | Apicultura de la pasiune la profesie.

Dimensiunea STAS a stupilor

Sectiunea aceasta se adreseaza apicultorilor incepatori. Orice intrebari si nelamuriri pot fi postate aici.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
clau30
Mesaje: 7
Membru din: 11 Ian 2015, 18:28
Localitate: Arges
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Dimensiunea STAS a stupilor

Mesajde clau30 » 24 Feb 2015, 14:19

Buna ziua.

Sunt incepator in apicultura. Au trecut 2 ani de cand am stupii si pot sa zic ca n-am invatat mai nimic. Mereu gasesc intrebari fara raspuns, mereu am situatii din care nu stiu cum sa ies. De aceea stau destul de mult pe forumuri sa citesc si sa incerc sa invat din raspunsurile altora. Apicultura este doar un hobby pentru mine. N-am timp prea mult pentru albine.

Am stupi de toate dimensiunile , pentru toate ramele : 1/2 , 3/4 , 1/1. E foarte rau asa. Anul trecut am ajuns la decizia finala de a merge pe un singur tip de rama : 3/4. Incercarea de a trece de la rame 1/1 la 3/4 nu mi-a prins prea bine anul trecut pentru ca n-am avut faguri crescuti. A trebuit sa astept sa creasca, iar anul trecut nu a fost deloc bun. Am ajuns doar la a creste rame urmand ca anul acesta sa schimb cutia ( stupul ).

Pretul unui stup nou este destul de ridicat si ajunge pe la 140-200 lei. Voi incerca sa reduc costurile si sa-mi confectionez singur stupii. Nu va fi chiar singur, ci ma va ajuta cineva priceput in tamplarie. Problema pe care o am va fi la dimensiunile corecte ale stupilor. E usor de zis "trebuie 18mm distanta faltului pe care se aseaza rama". Am facut niste incercari si desi am masurat noi 18mm, au iesit ba 15 mm, ba 20 mm. Faltul este destul de greu de facut cu o rindea electrica manuala si imi ies destule imperfectiuni.

De aici se naste intrebarea mea: Cat de importante sunt dimensiunile stupilor ? Ce probleme pot intampina daca nu sunt chiar conform cu dimensiunea STAS 3/4 ? Multumesc.

gheorghe cristian
Mesaje: 33
Membru din: 25 Ian 2015, 18:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dimensiunea STAS a stupilor

Mesajde gheorghe cristian » 24 Feb 2015, 17:16

In zonele mai mari cresc faguri iar in spatiile mai mici nu încap albinele.Iti recomand sa cumperi corpul 40 ron si sa construiesti tu fundul si capacul succes

simi
Mesaje: 36
Membru din: 16 Ian 2015, 04:25
Localitate: Husi,jud.Vaslui
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dimensiunea STAS a stupilor

Mesajde simi » 27 Feb 2015, 20:25

Un pericol mare la stupii multietajat cu rama de 3/4 este distanta dintre ramele de jos(leatul superior) si ramele din corpul 2(leaturile inferioare)daca depaseste 10 mm ghemul nu reuseste sau f.greu sa urce sus.
Ti-as recomanda sa cumperi chituri de stupi sau lazi neasamblate.sunt mai ieftini asa.
La mine inaltimea corpului de 3/4 este de 240mm.

clau30
Mesaje: 7
Membru din: 11 Ian 2015, 18:28
Localitate: Arges
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dimensiunea STAS a stupilor

Mesajde clau30 » 28 Feb 2015, 16:58

240 mm pare putinel. Am rame 3/4 cumparate din comert care au pe masurate 233 mm. Trebuie ca albinele sa aibe spatiu 8mm sub rame si minim 8 mm deasupra ramelor. Nu vad unde incap ramele si mai si ramana ceva spatiu pentru albina. Din masuratorile mele pare ca am nevoie de 5 mm suplimentari. Asta ar insemna 245 mm. Initial credeam ca ramele sunt construite la 230mm fix. Nu e chiar asa. Ma gandesc sa las ceva mai mult spatiu decat sa nu poata sa intre albinele.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Înapoi la “Coltul incepatorului”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

cron