Varroa

Totul despre boli si paraziti, tratamente si administrare, metode de prevenire etc.
irinel venczel

Re: Varroa

Mesajde irinel venczel » 21 Feb 2015, 19:44

Radu Guțescu scrie:Mâine în prezentarea din Vâlcea voi aborda pe larg subiectul, sper ca tot mai multi apicultori sa abordeze corect problema bolilor la albină.

Si eu sper ca macar jumatate din cei ce viziteaza forumul, sa constientizeze ca bolile albinelor sunt o mare problema in cariera lor de apicultori. De cativa ani incoace, de cand cu fondurile europene, am vazut o multime de oameni "apucandu-se" de albine, iar dupa un sezon sau doua am vazut o multime si mai mare "lasandu-se" de aceasta frumoasa indeletnicire. Ce s-a intamplat ?... cred ca peste 90 % din cei ce incep sa creasca albine, o vad ca pe o afacere superinfloritoare - iti iei albine, faci miere, o vinzi... si gata ai facut "banu" - dar vine vremea pregatirii familiilor pentru iernat si nu fac tratamente ( poate din nestiinta sau din comoditate), vine primavara si acele familii care au iernat "greu" trebuiesc pregatite pentru culesuri, stimulate, macar cu putina miere si amaratul ala de protofil ( ca sa nu mai vorbim de alte ingrediente ) si tot nu le fac nimic si vad ca nu le "cresc stupii" nici cand exista un cules puternic si tot nu-si dau seama DE CE ? Trece primavara - trece vara si vine si vremea sa traga linie.... si renunta, pentru ca nu au fost in stare sa dea 15 lei pe "Bolile Albinelor" si sa vada acolo, cand , cum si de ce trebuiesc tratate albinele. Exista atat de multa informatie pe internet, incat cu un singur click vezi " tot ce vrei " si multi nu vor sa realizeze ca albinele POT FACE BOLI pe care daca nu le previi este mai greu sa le tratezi. Si spun boli, pentru ca nu doar varooa si nosema omoara familiile de albine, mai sunt boli contagioase care fac prapad prin stupi si pentru asta ii rog pe multi colegi sa studieze ( http://www.proapicultura.ro/boli_contagioase.htm ).
Nu vreau sa ma injure nimeni, nu o spun cu rautate, dar am vazut insciindu-se pe forum nume mari din apicultura din romania, cu stupine de ceva sute de stupi si ar fi chiar culmea sa se fi inscris doar pentru concursul de matci, poate ar trebui sa ii invitam sa impartaseasca din experienta lor, cum isi manageriaza stupinele, programul de tratamente, toti avem secretele noastre, dar printre randuri le mai dam drumul.

Malaianu Grigore

Mesajde Malaianu Grigore » 01 Mar 2015, 17:46

Pe linga trtamentele cu varachet si mavrirol primavara si toamna pot sa spun ca folosesc si rama claditoare(rama oarba)mai folosesc o solutie din rostopasca ,pelin,muguri de pin rame schimbate maxim 4ani, familii puternice cuti dezinfectate si pina acum nu am avut probleme.mentionez ca nu fac pastoral.numai bine.

catalin adc

Mesajde catalin adc » 02 Mar 2015, 13:25

Radu Guțescu scrie:Nu este necesara desfacerea ramelor, pudrarea se face pe sus cu ajutorul unei ustensile asemanatoare afumatorului sa spunem, cu ajutorul careia se sufla zaharul pudra printre rame. Cand incepem operatiunea in primavara vom face poze.

in legatura cu suflatul zaharului pudra. din ce cunosc, pentru a avea o eficienta cat mai mare este necesar fund antivaroa. asa este? multumesc

Radu Guțescu
ApiExpert

Mesajde Radu Guțescu » 02 Mar 2015, 17:15

catalin adc scrie:
Radu Guțescu scrie:Nu este necesara desfacerea ramelor, pudrarea se face pe sus cu ajutorul unei ustensile asemanatoare afumatorului sa spunem, cu ajutorul careia se sufla zaharul pudra printre rame. Cand incepem operatiunea in primavara vom face poze.

in legatura cu suflatul zaharului pudra. din ce cunosc, pentru a avea o eficienta cat mai mare este necesar fund antivaroa. asa este? multumesc

Da, asa este, eficienta maxima se atinge la stupii cu fund antivarroa. La cei cu fund plin se poate folosi o hartie introdusa sub rame care se scoate ulterior.
“Exista ceva la albine care intotdeauna l-a captivat pe om. Extraordinarul lor simt al ordinii si al preciziei, abilitatea lor de a se adapta la orice sau oriunde, versatilitatea incredibila, acestea si multe alte caracteristici reprezinta o inepuizabila sursa de interes si incantare atat pentru apicultorul profesionist cu cei 2000 de stupi ai sai, dar si pentru cel amator cu cei cativa stupi ai sai din coltul gradinii“. - Karl Kehrle (Fratele Adam)

Gemelu

Mesajde Gemelu » 15 Ian 2016, 23:15

Ati facut poze? Am vrea sa le vedem. Este un procedeu interesant, dar nu stiu cum se aplica.

MihaiC

Mesajde MihaiC » 25 Ian 2016, 20:11

Buna seara.Cred ca o poza cu ustensila de suflat pudra de zahar ar fi bine venita ,ca sursa de inspiratie,chiar si cu cea de macinat zaharDupa ce incepem campania o parte dintre noi chiar nu mai avem timpul necesar construirii unor asemenea ustensile. Din aceste motive va rog,faceti un efort pentru binele nostru.Cu stima si respect!

Ovidiu Nicolae
ApiExpert

Mesajde Ovidiu Nicolae » 25 Ian 2016, 20:29

Buna seara,

dupa modelul acesta ne-am inspirat in confectionarea suflatoarei:
suflatoare.jpg
suflatoare.jpg (15.63 KiB) Vizualizat de 2583 ori

MihaiC

Mesajde MihaiC » 02 Feb 2016, 07:57

Ovidiu Nicolae scrie:Buna seara,

dupa modelul acesta ne-am inspirat in confectionarea suflatoarei:
suflatoare.jpg

Buna ziua.Greu de realizat,mai ales daca nu stii cum se face antrenarea zaharului pudra.Cum in Rominia ajung materiale apicole din toata europa,cred ca ar fi bine,si am sa incerc,sa solicit acest produs prin magazinele cu profil apicol.

Radu Guțescu
ApiExpert

Mesajde Radu Guțescu » 02 Feb 2016, 08:35

Buna ziua,

Produsul se gaseste in Croatia, de acolo este producătorul.
Zaharul pudră se pune in recipientul din plastic si este expulzat prin forta aerului suflat.
“Exista ceva la albine care intotdeauna l-a captivat pe om. Extraordinarul lor simt al ordinii si al preciziei, abilitatea lor de a se adapta la orice sau oriunde, versatilitatea incredibila, acestea si multe alte caracteristici reprezinta o inepuizabila sursa de interes si incantare atat pentru apicultorul profesionist cu cei 2000 de stupi ai sai, dar si pentru cel amator cu cei cativa stupi ai sai din coltul gradinii“. - Karl Kehrle (Fratele Adam)

popescu

Mesajde popescu » 03 Mar 2016, 17:45

cand procurati suflanta pt zahar pudra va rog sa ne prezentati si noua acest utilaj/

Înapoi la “Boli si paraziti”