[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
Diagnostic - Forum Apicol | Apicultura de la pasiune la profesie.

Diagnostic

Totul despre boli si paraziti, tratamente si administrare, metode de prevenire etc.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
cristi
Mesaje: 94
Membru din: 21 Feb 2015, 21:41
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Diagnostic

Mesajde cristi » 25 Oct 2015, 11:54

Am o familie cu matca din toamna 2014 care a inceput f bine ponta.Ramele ouate batut din leat in leat, doar ca nu prea a depasit 3 rame puiet+oua+larve si ca albina maxim 10 rame.Pe la inceputul lui septembrie a inceput sa se depopuleze (am zis ca-i normal in aceasta perioada).Ieri cand m-am hotarat sa elimin matca si sa unific am mai gasit putina albina. Maxim 2-3 rame. in schimb mai avea puiet capacit. Problema este ca pe fundul stupului am gasit multe nimfe moarte scoase de albine. Am verificat puietul capacit si pare ok. Eu zic ca nu este loca. Nu miroase, nu-i cleios, nu-i pietrificat. Poate ma ajuta cineva cu vreun sfat, diagnostic. Familia asta este pierduta dar sa nu fie ceva contagios.

Avatar utilizator
irinel venczel
Mesaje: 76
Membru din: 11 Ian 2015, 11:08
Localitate: constanta
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Diagnostic

Mesajde irinel venczel » 28 Oct 2015, 16:56

Loca - in nici un caz , contagios - nici atat, probabil la capitolul management trebuie putin lucrat ! Cred ca mai sunt necesare cateva informatii ! Ce tratamente a-ti facut la inceputul sezonului 2015 ( AUG - SEPT - OCT 2014 ), pe cate rame a intrat la iernat, ce provizii de hrana a avut, ce stimulari s-au facut - si mai ales cu ce..., pe cate rame a intrat in primavara, cat de mari au fost culesurile si mai ales la cate a participat aceasta familie, cate rame de puiet a " pierdut " anul acesta, cat l-ati stimulat in AUG 2015, cam cum stati la capitolul "varroa " ?
Pana la a " rupe gatul la o matca " trebuie vazut daca nu este o greseala de management...
Legat de puietul mort de pe fundul lazii - cata albina a avut- atat puiet a acoperit, e normal ca puietul neacoperit sa se raceasca si sa fie scos afara din celule si apoi in zilele calde - afara din stup.
Loca are un miros intepator, pana in aceasta perioada - contagiosi - n-au fost decat " paduchii ", iar restul se vede de aici in colo...

cristi
Mesaje: 94
Membru din: 21 Feb 2015, 21:41
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Diagnostic

Mesajde cristi » 29 Oct 2015, 05:55

Tratamente - sf lui august 2 varachet, inceputul lui septembrie 1 formic, in octombrie 2 taktik cu betisoare. In primavara a iesit pe vreo 4 rame. A cules doar de acasa la fel ca ceilalti (12 in primavara). Au avut rapita, salcam, floare.Stimulari a avut toata luna lui august (vreo 5-6). In septembrie i-am bagat de vreo 2 ori sirop pt completare cu fumidil. Puiet nu i-am luat decat o rama pe la sf lui iunie.Varoua au avut toti dar nu ceva de speriat.In primavara matca asta oua cel mai compact, singura din leat in leat. Este singura familie care sa depopulat.Si roii stau mai bine.Mi-era frica sa nu fie ceva contagios. Dar din tot ce am citit si intrebat zilele acestea se pare ca nu este.Sa sper ca a avut asta paduchi multi.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Înapoi la “Boli si paraziti”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

cron