[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5129: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3839)
administrarea turtelor - Forum Apicol | Apicultura de la pasiune la profesie.

administrarea turtelor

Sectiunea aceasta se adreseaza apicultorilor incepatori. Orice intrebari si nelamuriri pot fi postate aici.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Jaga Ciprian
Mesaje: 9
Membru din: 12 Dec 2015, 12:37
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

administrarea turtelor

Mesajde Jaga Ciprian » 02 Ian 2016, 17:21

Buna ziua, in toamna un apicultor cu experienta m-a sfatuit sa fac prima stimulare cu turta de miere si polen in prima duminica a anului. Nu am avut timp atunci sa il intreb mai multe detalii asa ca sper sa ma puteti indruma voi: in ce conditii de vreme pot pune turtele si tinind cont ca nu am polen si nici miere am cumparat apifonda, vreau sa o pun in folie sterch .
Astept sugestii, o seara placuta.

dant
Mesaje: 8
Membru din: 07 Dec 2015, 05:26
Localitate: București
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: administrarea turtelor

Mesajde dant » 02 Ian 2016, 18:46

In primul rand , e bine sa ne abtinem in a da turte proteice asa devreme .Asta se poate face incepand cu luna februarie dupa un zbor serios de curatire .In schimb , apifonda este o turta energetica si se poate da fara probleme si in aceasta perioada , daca consideri ca nu stai bine cu rezervele , altfel nu are rost sa deranjezi familiile .Administrarea optima a turtelor energetice se face incepand cu jumatatea lunii ianuarie , cand permite vremea de afara ,dar ideal ar fi sa avem suficiente rezerve ,familiile bine stranse si astfel putem trece direct la stimulare proteica prin februarie si daca familiile au iernat corespunzator si au fost corect restranse in toamna ,se poate face largirea la timpul potrivit in primavara, sarind peste restrangere.Apifonda se poate administra direct pe rame ,nu curge! Nu te mai incurca cu folii sau alte chestii .Personal ,cand e cazul sa administrez turte energetice , am renuntat la apifonda pentru ca are un continut mare de zaharoza si la albinute numai asta le mai trebuie atunci cand trec prin perioade mai critice, sa se uzeze transformand apifonda .Una din cele mai bune turte energetice de pe piata este Apivit cu vitamine si minerale (asta am constatat eu folosind-o ,este un produs invertit) este mai scumpa ,dar cine vrea binele albinutelor , merita .Da , albinele consuma foarte bine si Apifonda , dar ele saracele fac asta ca e dulce ! Mai e varianta amestecarii apifonda cu miere intr-un vas pe aragaz in anumite proportii iar dupa lichefierea apifondei se amesteca cu miere si se pune in pungi , dar trebuie atentie la temperatura din oala.E o buna treaba pentru albine si e o bomba energetica, un excelent stimulent dupa prima jumatate a lui ianuarie. Sanatate si un an nou cu impliniri si realizari la toata lumea !

mosneagul
Mesaje: 7
Membru din: 26 Dec 2015, 20:24
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: administrarea turtelor

Mesajde mosneagul » 03 Ian 2016, 15:09

Multumesc ptr. urarile de sanatate (mie chiar imi trebuie ) si ptr. raspuns .
Citind raspunsul d-voastra referitor la administrarea turtelor am ajuns la concluzia ca d-le dant , conduceti familile de albine ca si mine . As dori sa incepem o discutie constructiva din care incepatorii sa invete din putinul pe care il stim si noi din ceea ce am citit si am coroborat cu experienta de-a lungul anilor ingrijind minunatele vieteti care ne ofera atatea produse deosebite . Nici eu nu strang cuiburile primavara .
Deci : am marea rugaminte sa explicati cum faceti strangera cuiburilor toamna si jocul diafragmei primavara . Am aceasta rugaminte la d-voastra , deoarece din modul incare scrieti aveti si studii si si stiti sa va exprimati . ( eu am mai putina scoala scriu mai greu la tastatura si precis mai fac si greseli gramaticale) Cu multa stima mosneagul .

Jaga Ciprian
Mesaje: 9
Membru din: 12 Dec 2015, 12:37
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: administrarea turtelor

Mesajde Jaga Ciprian » 04 Ian 2016, 17:23

Va multumesc domnule dant penru raspuns, multa sanatate dumneavoastra ,familiei si familiilor de albine alaturi de care convietuiti.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Înapoi la “Coltul incepatorului”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

cron